شرکت Ampere رقیب جدید Intel را بشناسید

تعدادی از مدیران سابق اینتل شرکت جدیدی را برای رقابت در ساخت پردازنده تاسیس کرده اند. این شرکت از اولین محصول خود، پردازنده های سرور جدید ARM 64-bit  رونمایی کرد که با محصولات عرضه شده توسط Qualcomm ، HP Enterprise و غیره رقابت خواهد کرد.
ARM قطعه ی مهمی در ماشین جدید Ampere محسوب می گردد. این پردازنده دارای مصرف انرژی بسیار کم و قیمت ارزانی خواهد بود. تا این لحظه بزرگترین مشکل سیستم های استفاده کننده از ARM این است که برنامه های کمی با این پردازنده سازگاری دارند، اما این موضوع به زودی تغییر خواهد کرد.
اولین پردازنده ی آمپر از چیپست ARM v8 64-bit با فرکانس ۳٫۳ GHz ، پشتیبانی از تا ۱ ترابایت رم و توان گرمایی ۱۲۵W بهره می برد. آمپر ساخت این پردازنده های ARM جدید را در نیمه ی دوم سال ۲۰۱۸ آغاز خواهد کرد.
معاون این شرکت اظهار کرد از آنجایی که قبلا ۸ تا ۱۰ سال برای یک معماری جدید زمان لازم بوده است تا بتواند در دیتاسنتر ها به کار گرفته شود، آمپر تصمیم گرفت تا از تکنولوژی ARM استفاده کند. جایگاه کنونی ARM در پردازنده های سرور مشابه جایگاه چند سال پیش معماری x86 است.
هدف آمپر رقابت با اینتل برای بدست آوردن بخشی از بازار پردازنده های دیتاسنتر های کنونی و حتی نسل بعد است. این شرکت توسط جمعی از با تجربه ترین مدیران سابق اینتل و AMD تاسیس گردیده است و بخش زیادی از سرمایه ی آن توسط Carlyle Group تامین می شود.

Let’s block ads! (Why?)